Dolina Gasienicowa

Zverejnené 14.6.2022, Autor textu a foto: Vladimír Lipiak, Autorka fotiek: Karin Lipiaková

Centrom turistiky na Poľskej strane Vysokých Tatier je mesto Zakopané a okolité dedinky. Úroveň rozvoja turizmu je na perfektnej úrovni. V meste a okolí je dostatok možnosti na ubytovanie, veľa parkovísk a možnosti na trávenie času s deťmi - Aquapark, Papugrania- papagáje, Myskogrod-dom myší, Podmorský svet, Dom hore nohami, Pozemná lanovka -Gubalowka,....a mnoho ďalšieho.
Pre turistov je toho v Zakopanom viac ako dosť. V tomto článku popíšem ako sa dostať do doliny Gasienicovej, kde nájdete viacero plies (my sme narátali 12), malý vodopád a krásnu scenériu okolitých  kopcov.

Tip: V ruksaku máme vždy papierovú mapu oblasti, ktorá nám často pomohla, hlavne keď sa stretáva viac chodníkov a turistických značiek. Nespoliehal by som sa na mapu v mobile, keďže v horách často nie je mobilný signál.
Papierovú mapu Vysokých Tatier si môžete objednať tu.
(z vášho nákupu dostaneme províziu a tým podporíte rozvoj portálu)IMG_20220612_131258530jpg
Dolina Gasienicowa-fotka z Koscielca
Parkovanie
Základ plánovania turistiky v Zakopanom je pozrieť parkovanie, lebo je tam neustále veľa ľudí. Určite posledná vec čo chcete , keď idete na túru, hľadať hodinu parkovisko ako v centre veľkomesta.
Štart túry je na mieste Kuznice, kde štartujú chodníky a lanovka na Kasprow vrch.
My sme parkovali za posledným kruhovým objazdom pred vstupom do TPN, asi dvesto metrov naľavo.

Videa z túry si pozrite na Facebooku, Instagrame  alebo na Tik-toku.

Deň parkovania nás stál 20 zlotých a dá sa platiť aj kartou. Z parkoviska nás mikrobus odviezol až k lanovke (asi 2 km pešo)- cena 5 zlotých na osobu- dalo sa platiť aj eurami, po skočení túry nás šofér čakal a odviezol k autu. Počas jazdy nám stihol povedať niekoľko zaujímavosti o meste.

Štart túry
Vstupné do národného parku je vo výške 5 eur/rodina. Vstup si môžete zakúpiť aj online na stránke tnp . Ak si ho kúpite online, pri vstupe Vám ho skontrolujú. Odporúčam si kúpiť online alebo mať pri sebe zloté, keďže sa kartou nedá platiť.

V Poľsku je zásah Horskej služby bezplatný a netreba mať špeciálne poistenie, no treba mať uzatvorené cestovné poistenie v prípade pobytu v nemocnici alebo prevozu domov.
Porovnanie a prepočet poistenia v zahraničí si môžete spraviť na tomto odkaze.
(z vášho nákupu dostaneme províziu a tým podporíte rozvoj portálu)

Priebeh túry
Po dvoch hodinách tury prídete k chate Murowianec, odtiaľ vedú dve trasy- jedna náročnejšia je  okolo  plesa Czarny Staw Gasienicovy, ku ktorému je to  ešte 30 minúť, potom hodinka cez sedlo Krab a ste v doline. Druhá trasa vedie od chaty Murowianec priamo k plesám- ste tam asi za 30-40 minút.

Video trasy nájdete tu.

IMG_20220612_142613994jpg
Pleso v doline

Náročnosť a zaujímavosť trasy na detskej (vek 9r. a 7 r.) stupnici:
Čas:4,5  h

Cesta hore : 3,6
Cesta dole : 6
1- v pohode, aj nabudúce
2- ani ľahké, ani ťažké
3- kedy už tam budeme?
4- ja už nevládzem, zober ma na koňa
5- najhoršia túra v živote
6- to bolo super :)
7- ťažké, nevhodné pre malé deti

Občerstvenie
Reštaurácie sú v Kuznicach a potom pri Czarnom Stawe po dve a polhodine hodinách chôdze- chata Murowianec- kde sa môžete najesť alebo skryť v prípade zlého počasia. Aj napriek veľkému množstvu ľudí fungovala obsluha rýchlo a dlho sa nečaká.

Chaty/útulne
V prípade zlého počasia sa viete skryť na chate Murowianec.

IMG_20220612_133935250jpg
Výhľad z Koscielca- na sedlo Karb a Dolinu Gasienicowu

Bývaj iba pár minút od Zakopaného
Rezervujte si ubytovanie iba pár minút od turistického chodníka v Zakopanom. V rezorte Oravský Háj Garden Hotel & Resort nájdete všetko pre oddych a dovolenku:Krásne Oravské prostredie a pokoj, Jazdecká hala a jazdenie na koni, lyžovanie a bežkovanie, detské kútiky a herne, grilovačku a rybolov a samozrejme wellnes centrum s bazénom.

To všetko z 10% zľavou pre čitateľov nášho blogu. Pre uplatnenie zľavy použite pri rezervácií Promokód: nakopec

Rezerváciu si môžete spraviť na tomto odkaze.

Ak často chodíte na túry s deťmi, tak sa pridajte do tejto Facebook skupiny:
Na kopce s deťmi, kde dostanete radu pre túrou.


Mohlo by sa Vám páčiť: