Przelezc Krzyzne (Przełęcz Krzyżne) -2112 m.n.m.

Zverejnené 23.10.2023, Autor textu a foto: Vladimír Lipiak

Vyšli sme na veľa vrcholov, no tento -ani to nie je vrch- je iný, je to miesto za odmenu, že sme už v horách niečo pochodili a mali sme dostatok síl a trpezlivosti to zvládnuť.
Ten pocit, keď dosiahnem tento vrchol a keď vidím ten výhľad- vau, niečo úžasne, zrazu mám úsmev od ucha k uchu- ten úsmev vidno aj v  tvárach turistov, ktorý šli tou istou trasou ako my, tiež turistov od Doliny 5 Poľských plies , vidieť ho aj v tvárach turistov, ktorý prešli Orliu prť- je to miesto šťastia,  úsmevu a pohody.
Je to miesto pokoja, naozaj tu nevyjde hocikto- je to riadne náročné z každého smeru.

Keď som na sociálnej sieti videl fotku zo sedla Krzyzne, vedel som , že to bude jeden z našich turistických cieľov.
V sedle sa končí aj legendárna a najnáročnejšia trasa v Tatrách -Orlia prť.
No keď som plánoval túto túru, prišiel problém a to, že je to ďaleko z každého smeru a čas prechodu na mapách vôbec nesedí zo skutočnosťou. Reálne bola trasa náročnejšia a dlhšia.
Prvýkrát sme chceli ísť do sedla cez Dolinu 5 Poľských plies začiatkom leta, no prišli búrkové mračná, tak sme hore nepokračovali- deti odradil aj smerovník pri Wielkom stawe, že hore ešte takmer ďalšie tri hodiny,

Pred návštevou Zakopaného si pozriete článok -  Čo vedieť pred návštevou Zakopaného?

20231014_111446jpg
Hala Gasienicowa

Preto som zvolil druhú trasu cez Halu Gasienicowu, okolo Červeného plesa (Czervony staw), ktorá na mape mala mať okolo 4,5 hodiny- reálne sme to prešli za 5,5 hodiny iba hore.
Táto trase je vhodná iba pre deti, ktoré sú trénované a majú kondíciu. Na úseku nie sú nejaké náročné a nebezpečné úseky, takže sa netreba báť.
Pre deti je to veľmi pekný chodník s potokmi, vodopádom a plesom.

Trasa k vrcholu je veľmi pekná a zaujímavá -po dvoch hodinách tury prídete do doliny Hala Gasienicowa, ktorá je asi najfotogenickejšou dolinou na sociálnych sieťach- krásne domčeky so scenériou pozadia -Koscielec, Swinica a Orlia prť. V doline je horská chata Murowianec, kde sa môžete zastaviť cestou tam alebo späť.

Videa z túry si pozrite na Facebooku, Instagrame  alebo na Tik-toku.

20231014_125310jpg
Červené pleso (Czerwony staw)

Parkovanie
Základ plánovania turistiky v Zakopanom je naplánovať parkovanie, lebo je tam neustále veľa ľudí. Určite posledná vec čo chcete , keď idete na túru, hľadať hodinu parkovisko ako v centre veľkomesta.
Štart túry je na mieste Kuznice, kde štartujú chodníky a lanovka na Kasprow vrch.
My sme parkovali za posledným kruhovým objazdom pred vstupom do TPN, asi dvesto metrov naľavo. Pozor- treba prísť pre 8 00 , potom už parkovisko býva plné.
Deň parkovania nás stál 25 zlotých a dá sa platiť aj kartou. Z parkoviska nás mikrobus odviezol až k lanovke (inak asi 2 km pešo)- cena 5 zlotých na osobu- dalo sa platiť aj eurami, po skočení túry nás šofér čakal a odviezol k autu. Počas jazdy nám stihol povedať niekoľko zaujímavosti o meste.
Alebo môžete využiť iné parkoviská v okolí a zobrať si mikrobus, ktorý Vás odvezie do Kuzníc.

Tip: V ruksaku máme vždy papierovú mapu oblasti, ktorá nám často pomohla, hlavne keď sa stretáva viac chodníkov a turistických značiek. Nespoliehal by som sa na mapu v mobile, keďže v horách často nie je mobilný signál.

Papierovú mapu Vysokých Tatier si môžete objednať tu.
(z vášho nákupu dostaneme províziu a tým podporíte rozvoj portálu, cenu nákupu to nijako neovplyvni)

20231014_145710jpg
Posledné stúpanie do sedla 

Štart túry
Vstupné do národného parku je vo výške 6 eur/rodina. Vstup si môžete zakúpiť aj online na stránke tnp. Ak si ho kúpite online, pri vstupe Vám ho skontrolujú. Odporúčam si kúpiť online alebo mať pri sebe zloté, keďže sa kartou nedá platiť.

V Poľsku je zásah Horskej služby bezplatný a netreba mať špeciálne poistenie, no treba mať uzatvorené cestovné poistenie v prípade pobytu v nemocnici alebo prevozu domov.
Porovnanie a prepočet poistenia v zahraničí si môžete spraviť na tomto odkaze.
(Poistenie na hory za najlepšie ceny- porovná Vám ceny viacerých poisťovni a z uzatvorenej zmluvy dostaneme províziu- tým podporíte rozvoj portálu.)

Viac  o Zakopanom v článku:Zakopané-dôležité informácie pred návštevou

Priebeh túry
Štart je turistického centra Kuznice a po dvoch hodinách túry- po modrej značke  alebo žltej-  prídete k chate Murowianec (Hala Gasienicowa).
Pri chate je smerovník s údajom 3 hodiny na Krzyzne po žltej značke. Od chaty je to pekný chodník s dvoma potokmi, jedným menším vodopádom a Červené pleso (Czervony staw).
Od plesá je ešte asi 1,5 hodinky cez dlhú dolinu a posledné náročné stúpanie do sedla.
Naspäť tou istou trasou alebo návrat cez Dolinu 5 Poľských plies na parkovisko Palenica Bialcanska, odťiaľ jazdia autobusy do Zakopaného.

Video trasy nájdete tu.

20231014_143125jpg
Orlia prť (Orla perč)

Náročnosť a zaujímavosť trasy na detskej (vek 11r. a 8r.) stupnici:
Dĺžka trasy: 22 km
Prevýšenie:  1155 m
Čas: 9,5 h 

Cesta hore : 3,7
Cesta dole : 6,3
1- v pohode, aj nabudúce
2- ani ľahké, ani ťažké
3- kedy už tam budeme?
4- ja už nevládzem, zober ma na koňa
5- najhoršia túra v živote
6- to bolo super :)
7- ťažké, nevhodné pre malé deti

Prečítajte si tiež : Ako sa pripraviť na túru s deťmi?

Občerstvenie
Reštaurácie sú v Kuznicach a potom pri Czarnom Stawe po dve a polhodine hodinách chôdze- chata Murovianec- kde sa môžete najesť alebo skryť v prípade zlého počasia. Aj napriek veľkému množstvu ľudí fungovala obsluha rýchlo a dlho sa nečaká.

Chaty/útulne
V prípade zlého počasia sa viete skryť na chate Murovianec.

Ak často chodíte na túry s deťmi, tak sa pridajte do tejto Facebook skupiny: Na kopce s deťmi, kde dostanete radu pre túrou.

IMG_20231014_144830_478jpg
Krzyzne

Info pre deti :)
Zvieratá/farma- Nie
Pekný výhľad- Áno
Potok, voda- Áno
Reťaze, stúpačky- Nie
Lezenie, rebríky- Nie
Detské ihrisko- Nie
Lanovka- Nie
Vodopád- Áno
Pleso, jazero- Áno
Kúpanie-Nie
Reštaurácia na kopci alebo pri štarte - Áno, chata Murowaniec
Zaujímavosť na trase: jeden z najkrajších výhľadov v Tatrách

Bývaj iba pár minút od Zakopaného
Rezervujte si ubytovanie iba pár minút od turistického chodníka v Zakopanom. V rezorte Oravský Háj Garden Hotel & Resort nájdete všetko pre oddych a dovolenku:Krásne Oravské prostredie a pokoj, Jazdecká hala a jazdenie na koni, lyžovanie a bežkovanie, detské kútiky a herne, grilovačku a rybolov a samozrejme wellnes centrum s bazénom.

To všetko z 10% zľavou pre čitateľov nášho blogu. Pre uplatnenie zľavy použite pri rezervácií Promokód: nakopec

Rezerváciu si môžete spraviť na tomto odkaze.

Mohlo by sa Vám páčiť: